Біографія

Передати у спадок любов до слова


Заржицька Еліна Іванівна

Україна, Дніпропетровська область

27 листопада 1960 | Місце народження: м. Дніпро | Український прозаїк, драматург, журналіст, громадський діяч

Еліна Заржицька, письменниця, майстриня народної та сімейної педагогіки, плідно працює на творчій ниві дитячої книги.

 «Шлях у літературу в кожного письменника починається з читання. У нашій сім'ї панував справжній культ книги. На ті часи домашня величезна бібліотека налічувала більше тисячі томів. І все постійно читали». Е. Заржицька 

Еліна Іванівна Заржицька народилася 27 листопада 1960 року в м. Дніпропетровську. Здобула освіту в Національному гірничому університеті, Дніпропетровському обласному інституті патентознавства, Дніпропетровському університеті ім. А. Нобеля. Маючи технічну освіту, обрала шлях діяльності на творчій ниві дитячої книги, створюючи свої зразки літературної казки, легенди на основі фольклорних традицій, сюжетних і мовних особливостей Придніпров'я. Наслідуючи засоби народної педагогіки - казку, змінює розуміння дитячого читання у нашій країні. Переймаючись проблемами, як у наш прагматичний час зі зміненими ідеалами залучити дітей до читання, як за допомогою книги навчити дітей пізнавати світ, позитивно мислити, наслідувати традиції пращурів, бути патріотами своєї країни, письменниця пропонує свій жанр твору, своїх героїв, свою манеру викладання тексту з елементами народної та сімейної педагогіки. Переймаючись проблемами, як у наш прагматичний час зі зміненими ідеалами залучити дітей до читання, як за допомогою книги навчити дітей пізнавати світ, позитивно мислити, наслідувати традиції пращурів, бути патріотами своєї країни, письменниця пропонує свій жанр твору, своїх героїв, свою манеру викладання тексту з елементами народної та сімейної педагогіки. Особливо хвилює авторку, як надихнути дітей на творчість, зокрема дітей з особливими потребами, і в цьому питанні вона пропонує свої методи: нетрадиційний формат книги (електронний), озвучування та малювання мультфільмів за творами авторки, інтерактивні зустрічі з дітьми, лексичні пояснення слів в тексті, висновки-приказки, незвичайне поліграфічне оформлення книг - особливий почерк авторки. Пані Еліна з тих людей, які на своїх раменах тримають наше духовне небо. А подвижництво, любов до красного письменства, до книги та читання, до дітей, мабуть, передався їй у спадок.

Знайомство з книгою та любов до читання у пані Еліни ще з дитинства, які прищепили бабуся та дідусь. Школа навчила мислити творчо, тоді і з'явилися прозові та поетичні «спроби пера». Та визнання прийшло після народження сина, коли у 1996 році перемогла на міжрегіональному конкурсі «Письменники - дітям» (Одеса), а в дитячому журналі «Сакура» була надрукована її перша казка. Того ж року її прийняли до секції літератури для дітей і юнацтва «Джерело» при обласній організації НСПУ, з того часу і пише, і публікується постійно, передаючи дітям у спадок любов до книги. 

Творчий ужинок і відзнаки

Е. Заржицька пише українською і російською мовами в жанрах казки, пригодницької та історичної повісті для дітей молодшого і середнього шкільного віку, деякі твори ввійшли до шкільної програми.

Твори авторки: «Приключения розового динозаврика и его друзей» (2001, Дніпропетровськ), «Три сходинки голодомору» (2009, Дніпропетровськ), «Як черепаха Наталка до школи збиралася» (2011, Дніпропетровськ), «Великий Луг над Дніпром: казки і легенди» (Луцьк, 2013), «Китенок Тим и Капитан Хвастулькин-Болтайло» (2014, Канада), «Мир, в котором ты живешь (2015, Россия), «Черепаха Таша собирает друзей» (2015, Россия), «Китеня Тимко», частина 1 ( Харків, 2015), «Китеня Тимко», частина 2 (Харків, 2015), «Китеня Тимко і кальмар Архітеутис» (Харків, 2015), «Китеня Тимко. Подорож до Австралії» (Харків, 2016), «Китеня Тимко та Морська Зірочка» (Харків, 2016), «Китеня Тимко. Останній бій» (Харків, 2016), «Як козак у морського царя служив» (Харків, 2016), «Легенди про козаків» ( Харків, 2016), «Заєць та чарівний барабан» (Харків, 2017), «Про маленького метелика» (Харків, 2017). Авторка має понад півсотні книг різного формату. 

Співавторка збірників «Книжкова веселка: Дитячі письменники рідного краю» (2009, Дніпропетровськ), «Друзі незрадливі» (2014, Львів), «Рудик» (2015, Львів), книг «Сяєво жар-птиці: Антологія літератури для дітей та юнацтва Придніпров'я» (2009, 2012, Дніпропетровськ), альманахів «З душі та серця» (2011, Дніпропетровськ), «Скіфія-2012-Літо» (2012, Канів), «Скіфія-2012-Осінь» (2012, Канів), «Скіфія-2012-Зима» (2012, Канів), «Форум» (2012, Дніпропетровськ), «Антологія сучасної новелістики та лірики України» (2013, Канів), «Софія» (2014, Хмельницький), «Сонячні вітрила» (2014, Одеса), «Друзі незрадливі» (2014, Львів), білорусько-українському альманаху «Справа» (2015, Мінськ), «Рудик» (2015, Львів), «Степова Еллада» (2017, Дніпро), «Нова проза» (2017, Київ). 

Автор і керівник проекту «Аудіокнига "Письменники Дніпропетровщини - шкільним бібліотекам"» (2012), укладач збірника творів письменників Дніпропетровщини - електронної екологічної читанки «Наш кращий друг - природа» (2013, Дніпро). Автор проекту, укладач і співавтор електронних збірників казок «Подарунки від святого Миколая» (2014, 2017, Київ), «Новорічна казка» (2014, 2017, Київ), «Різдвяна казка» (2014, 2017, Київ), «Відлуння любові: жінки» (2017, Київ). «Відлуння любові: чоловіки» (2017, Київ). За мотивами казок Еліни Заржицької створені мультфільми. Автор електронних книг «Черепаха Наталка збирає друзів» та «Черепаха Наталка - мандрівниця» (2017, видавництво Стрельбицького). 

Твори опубліковані в журналах «Бористен» (Дніпро), «Дядя Федор и другие» (Дніпро), «Свічадо» (Дніпропетровськ), «Саксагань» (Кривий Ріг), «Склянка Часу*Zeitglas» (Канів), «Жирафа Рафа» (Київ), «Всесвітня література в сучасній школі» (Київ), «Мамине сонечко» (Київ), «Світ дитини» (Львів), «Ахбюр» (Вірменія). 

За її лібрето композитор Валентина Фалькова написала і здійснила постановки музичних спектаклів «Як тітонька Жабка на ринок ходила» та «Пригоди Морського Коника» для авторського дитячого музичного театру «Надежда» при ДДМШ №3 і Будинку вчених м. Дніпропетровська (2007, 2009), а також музику до мультфільмів письменниці. 

Переможець міжрегіонального конкурсу «Письменники-малюкам» (1997, Одеса), нагороджена особливою відзнакою Журі Третього Всеукраїнського конкурсу сучасної радіоп'єси «Відродимо забутий жанр» (2010, Київ). Лауреат Дніпропетровського міського конкурсу-фестивалю молодіжних і дитячих театрів «Новорічна феєрія» (2009, як автор лібрето «Пригоди Морського Коника»). Лауреат літературної премії ім. Олеся Гончара Всеукраїнського щомісячника «Бористен» (2010, Дніпропетровськ). Лауреат Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова» за роман для дітей «Китеня Тимко і Капітан Теревенько» (2011, Київ). Дипломант міського конкурсу «Сузір'я муз Дніпропетровська» у номінації «Кращий мистецький твір для дітей» (2012, Дніпропетровськ), ІІІ місце у міжнародному конкурсі оповідань від журналу «Склянка Часу*Zeitglas» (2012, Канів), І місце у номінації «Новелістика» у Всеукраїнському літературному конкурсі ім. Леся Мартовича (2014, Жовква), володар гран-прі міського літературного конкурсу «Дніпропетровськ - казкове місто» (2014, Дніпропетровськ), лауреат міжнародної Літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша за 2015 рік, ІІ премія в номінації «Проза для дітей старшого віку та юнацтва» ІІІ Міжнародного конкурсу на кращий твір для дітей «Корнійчуковська премія» (2015, Одеса), дипломант Міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя «Тріумф» (2016, Чернігів), дипломант регіонального конкурсу «Композитори - дітям і юнацтву» (2007, її вірш «Ми збираємо гриби» покладено на музику членом Асоціації композиторів Дніпропетровського відділення Національної Всеукраїнської музичної спілки Оленою Швець-Васіною), Лауреати Міжнародної літературної премії імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень» за 2017 рік. 

Активна діяльність Еліни Заржицької: Постійний член журі Міжнародного фестивалю дитячого мистецтва «Чарівна книжка». Керівник секції літератури для дітей та юнацтва «Джерело» при ДОО Національної спілки письменників України. Як журналіст пише статті, рецензії, оглядові публікації, інтерв'ю, активно працює в соцмережі UA Modna, гарний менеджер просування дитячої книги, обізнана проблемами сучасного літературного процесу у галузі дитячої літератури, активно співпрацює з видавництвами.

Книгобачення

Ім'я Еліни Заржицької сьогодні відоме не тільки на Дніпропетровщині, але й поза її межами. Творчий доробок письменниці - півсотні творів різного формату. 

Дві книги Еліни Заржицької - «Легенди про козаків» і «Як козак у морського царя служив» увійшли до програми 7-го класу. В чому секрет її успіху? Пані Заржицька добре розуміє виклики часу стосовно проблем дитячого читання, зокрема дефіцит різножанрової літератури для дітей, в тому числі літературної казки, легенди, притчового забарвлення оповідок, нетрадиційного формату книг, просування читання, потреби дітей в нових героях, виховання дітей на українських фольклорних традиціях, проблему формальності сімейного читання, проблеми сімейної та народної педагогіки, патріотичного виховання тощо. 

Відзначимо, що вітчизняна дитячо-юнацька література сьогодні відроджується, з'являються письменники, які пишуть для дітей в жанрі фантастики, авторської казки. Та поки що замало пригодницької, історико-пригодницької літератури, детективів, наукової фантастики, психологічної прози. Особливо відчувається брак дитячої літературної казки та легенд Придніпров'я. Тому заповнити цю білу пляму наважилася дитяча письменниця Еліна Заржицька. 

Сучасна дитина потребує сучасного героя, активного і рішучого, який відповідатиме суспільно-політичним реаліям сьогодення. І це не космічні прибульці чи зарубіжні прототипи на кшталт Гаррі Поттера чи Вінні Пуха. Від українських книжок дитина чекає захопливого сюжету, кінематографічності, неоднозначних персонажів, ідей і світоглядної філософії. Все це враховано в творчому ужинку дитячої письменниці Е. Заржицької, за допомогою якого обережно, в залежності від віку, формується світогляд нової молодої української генерації. На зміну повчальній, моралістичній педагогіці з шаблонними героями прийшла нова гуманістична, сімейно-народна педагогіка, яка єднає молодь із корінням пращурів, спонукає до роздумів і надихає на патріотичні почуття. Е. Заржицька - дитячий письменник-казкотерапевт сучасної сімейної педагогіки. 

Е. Заржицька не залишає поза увагою дітей із особливими потребами і вважає, що сьогодні потрібні і паперові, й електронні книжки. Аудіокниги варто використовувати, наприклад, для навчання дітей із вадами зору. А електронну книгу можна легко скачати з Інтернету і прочитати твір, якщо немає можливості відвідати бібліотеку. Одним із найбільш дієвих способів прищепити дитині любов до книжки є читання їй уголос, і це позитивно впливає на успішність дітей, їхню зацікавленість у навчанні та на атмосферу в колективі. 

Враховуючи проблему книговидання для дітей у м. Дніпрі, авторка видає свої книги в різних містах України та зарубіжжя.

Її твори виховують молоду українську генерацію!

Хто знає минуле, той збудує світле майбутнє. 

Еліна Заржицька належить до когорти тих митців, які наслідують традиції літературної казки та легенди, створюючи свої зразки на основі фольклорних традицій, сюжетів, говірок Придніпров'я, вкладаючи свій життєвий досвід, запал і фантазію. Її книги привабливі для сучасних дітей і навіть увійшли до програми 7-го класу - «Легенди про козаків» і «Як козак у морського царя служив». Авторка поєднала фантастику, вигадку з історичною правдою, зокрема про дев'ять дніпрових порогів, про стародавні дитячі ігри та походження деяких поселень на Дніпрі - Таромського і Нових Кодаків. Твори несуть на собі відбиток народної притчево-повчальної традиції. Перша авантюрно-мрійницька книга складається з шести пригодницьких оповідок, друга - вміщує п'ять мудрих і по-народному простих, веселих і журливих, істинних і вигаданих оповідей та легенд. Вони спонукають дитину на пізнання світу, історії свого краю, надихають на краєзнавчі дослідження, знайомлять з героями - переважно нашими земляками. Ненавязливо, через співчуття до персонажа і реалізується виховний ефект твору. Читач сам вирішує, які герої є зразками для наслідування чи не наслідування. Тема милосердя, дух патріотизму, єднання з минулим - все це потрібно у формуванні моральної моделі поведінки нового українського покоління.

Взірцем високої сімейної педагогіки є книга Еліни Заржицької «Великий Луг над Дніпром: казки та легенди», яка побудована на правильних педагогічних впливах, які є базою виховання. У творі майстерно виписані психологічні та морально-етичні аспекти на історичному тлі з елементи етнопедагогіки.

Кожен твір авторки завершується співбесідою, звертанням до слухача: «Знаєш, любий друже, як у давнину казали?» і подається низка повчальних порад через приказки відповідно до змісту казки типу «Лінощі - гірші за хворобу. І ще: «Праця людину годує, а лінь марнує. Праця - людині окраса, а ледарство - ганьба». Оповідна манера будить творчу уяву, спонукає до осмислених вчинків і дій персонажів, а залучення до своїх творів таких важливих чинників виховання, які пов'язані з місцевими назвами, звичаями, історичними подіями, народною творчістю, побутом і традиціями мешканців козацького краю не тільки збагачує лексичний запас і розвиває пам'ять юного покоління, а й прищеплює любов до книги, до тих загальнолюдських ідеалів, які формуватимуть висококультурного громадянина України.

Хто знає минуле, той збудує світле майбутнє. А минуле нашої країни часто було важким і трагічним. Змалечку нам потрібно виховувати любов до своєї нації. Тож твір Е. Заржицької «Три сходинки голодомору» стане «паперовим рятівником», щоб розповісти юній аудиторії сумні сторінки історії держави лише на прикладі одного села. Кожен між рядків знайде відповідь на хвилюючі питання. Через серця дітей - героїв твору Марічки та Петруся, те що відбувалося в їхніх головах, авторка показує мудрість і глибину української нації.

Повертаючись до своїх витоків, ми звертаємося до наших коренів, національних героїв, мужніх захисників рідної землі - козаків. І саме така дитяча література сьогодні повинна формувати національне самоусвідомлення молодого покоління - «Хто ми, чиїх батьків?».   

Казкотерапія від Еліни Заржицької

Е. Заржицька не випадково пише в жанрі казки, бо кожна казка - це спосіб пізнання світу, вона формує світогляд, мораль, творчу уяву, розв'язує якусь життєву проблему, є повчальною. Казка - справжня наука, народна педагогіка, скарб духовної культури українського народу. Еліна Заржицька за допомогою тільки їй відомих форм і методів веде дитину по всесвіту і тактовно, з гумором або серйозно знайомить юного читача з можливостями життя.

«Мої книги завжди позитивні, я намагаюся вчити дитину добру»

Е. Заржицька

Шість книг про китеня Тимка - казково-пригодницька повість, не тільки розважальна і весела, але й виконує певні пізнавальні та виховні функції. На сторінках книжки дитина може знайти назви багатьох нечуваних раніше мешканців океану і повітряного простору, отримати нові знання з екології та географії. Крім того авторка намагається закласти в малят основи певної поведінки в суспільстві, навчити доброті, чуйності, відповідальності. Першу частину було написано в далеких 1990-х роках і навіть надруковано в обласному двомовному дитячому журналі «Дядя Федор и другие».

Еліна Заржицька показала відмінні знання із життя братів наших менших. Ненав'язливо діти дізнаються про таємниці тварин, вчаться, наприклад, за жовтими плямами відрізняти вужа від змії. На прикладі тварин вчаться розв'язувати якусь дорослу проблему. Збірки казок «Про маленького метелика», «Як черепаха Наталка до школи збиралася», «Заєць та чарівний барабан», «Приключения розового динозаврика и его друзей» за своїм ідейно-художнім змістом відповідають духовно-моральним запитам сучасного суспільства і сприяють формуванню у дітей доброзичливості, щирості, допитливості, готовності допомогти тим, хто цього потребує. 

Людина милосердя

Вона бачить світ очима дітей 

Пані Заржицька має досвід роботи з дітьми з особливими потребами. Співпрацює зі школами, інтернатами, закладами освіти та культури, проводить творчі зустрічі з дітьми. Авторка розуміє, що для «особливої» категорії дітей потрібні «особливі» книг, особливий підхід. Тому спільно створює мультфільми за творами, укладає електронні збірники казок, а інтерактивні зустрічі з дітьми перетворює на своєрідний театр, гру в казку.

Спільне створення мультфільмів за творами авторки, спільна творча діяльність дають позитивний ефект у довготривалій терапії дітей з особливими потребами. Авторка допомагає дітям зав'язати контакти із зовнішнім світом, спонукає їх до творчості, тим самим позитивно впливає не тільки на психологічний та розумовий розвиток дітей, але й сприяє покращенню їхнього фізичного стану. 

За мотивами казок Еліни Заржицької створено мультфільми «Як черепаха Наталка до школи збиралася» (у 4-х серіях), «Про ліниву ворону», «Як вуж намагався гадюкою стати». Дитячими голосами заговорили герої десяти сучасних творів, опублікованих у книзі авторських фольклорних казок «Великий Луг над Дніпром». Подібна робота із застосуванням новітніх комп'ютерних технологій дозволяє учням набути нового досвіду, створює ситуації успіху, сприяє національній самоідентифікації, розвиває творче начало, а також оригінально знайомить із сучасною літературою рідного краю.  

© 2021 "Дивовижний світ книжок Еліни Заржицької". Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати